Despre farmecul lucrurilor plictisitoare

jurnal online, să-i zicem!

Programul Festivalului de Teatru Scurt #Oradea, ediţia 2011

Sep
17

Duminică, 25 septembrie

  1. Deschiderea oficială – Teatrul Regina Maria – Sala Mare – ora 19.30
  2. Teatrul Regina Maria, Oradea – SCRIPCARUL PE ACOPERIŞ  de Joseph Stein şi Jerry Bock, regia artistică Korcsmáros György – Teatrul Regina Maria – Sala Mare – ora 20.00 – Premieră

Luni, 26 septembrie

  1. Palatul Copiilor Oradea – SCRÂNTITUL DE JOURDAIN de Mihail Bulgakov, regia artistică Florian Silaghi –Scena mobilă amplasată pe Str. Republicii – ora 16.00
  2. Teatrul Dramatic  „Ion  D. Sîrbu” , Petroşani – CASA BERNARDEI ALBA de Federico Garcia Lorca, regia artistică Sorin Militaru- Casa de Cultură a Sindicatelor (spectacol cu publicul pe scenă) – ora 17.00
  3. Teatrul de Nord Satu Mare – VICTIMĂ ŞI CĂLĂU de Paşcu Balaci, regia artistică Marius Costache – Teatrul Regina Maria- Sala Studio – ora 18.00
  4. Pygmalion Theater Wien, Austria – DOMNIŞOARA IULIA de August Strindberg, regia artistică Philipp Kaplan –Filarmonica Oradea – ora 19.00
  5. Teatrul Naţional „Marin Sorescu”, Craiova – UNDE-I REVOLVERUL? de Görgey Gábor, regia artistică Mircea Cornişteanu – Teatrul Regina Maria – Sala Mare, ora 21.00
  6. Concert Trupa Statuar – Scena mobilă amplasată pe Str. Republicii – ora 19.00
  7. Motea Renaissance Production – IUBEŞTE-MĂ… AMERICA! de Claudia Motea şi Al.G. Croitoru, regia artistică Al. G. Croitoru  Hanul cu Noroc (Str. Mihail Kogălniceanu nr.7) – ora 22.30

Marţi, 27 septembrie

  1.  Muzeul Ţării Crişurilor – Expoziţie “Artişti plastici orădeni din a doua jumătate a secolului al XX-lea”-  Palatul Baroc – B-dul Dacia nr.1-3, Secţia de artă – ora 12.00
  2. Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara – PRAH de György Spiró, regia artistică László Sándor –Teatrul Regina Maria – Sala Arcadia – ora 17.00
  3. Jazz la FTS – Scena mobilă amplasată pe Str. Republicii- ora 18.30
  4. Compania de Teatru Aradi Kamarasinhaz – DECALOGUL DUPĂ HESS de Alina Nelega, regia Tapasztó Ernő –Teatrul Regina Maria- Sala Studio- ora 19.00
  5. Teatrul Odeon, Bucureşti – PYRAMUS & THISBE 4 YOU după William Shakespeare, regia artistică Alexandru Dabija- Teatrul Regina Maria – Sala Mare- ora 21.00
  6. Teatrul Maghiar Oradea, Trupa Szigligeti – LEONCE ŞI LENA Georg Büchner, regia artistică Baczó Tünde –Cinematograful Libertatea – ora 21.00
  7. Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara şi Auăleu Teatru – ARTA PÂRŢULUI de Salvador Dali, regia artistică Kocsárdi Levente – Hanul cu noroc (Str. Mihail Kogălniceanu nr.7) – ora 22.30

Miercuri, 28 septembrie

  1. Teatrul Logos, Bucureşti – INSULA SCLAVILOR de Pierre de Marivaux, regia artistică Oswald Gayer – Scena mobilă pe Str. Republicii – ora 16.00
  2. Teatrul 2.0, Cluj-Napoca – INFANTA. GHID DE ÎNTREBUINŢARE de Saviana Stănescu, regia artistică Diana Dragoş – Teatrul Regina Maria – Sala Studio – ora 17.00
  3. Teatrul Nottara, Bucureşti – METODA de Jordi Galcerán, regia artistică Theodor-Cristian Popescu – Teatrul Regina Maria – Sala Arcadia  – ora 19.00
  4. Teatrul Odeon, Bucureşti – NATURĂ MOARTĂ CU NEPOT OBEZ de Ion Sapdaru, regia artistică Eugen Făt –Teatrul Regina Maria – Sala Mare – ora 21.00
  5. Film în aer liber la FTS – Scena mobilă amplasată pe Str. Republicii – ora 21.30
  6. Teatrul Ariel Târgu-Mureş – OXIGEN de Ivan Vîrîpaev, regia artistică Olga Macrinici – Hanul cu Noroc (Str. Mihail Kogălniceanu nr.7) – ora 22.30

Joi, 29 septembrie

  1. Ansamblul Crişana – Spectacol Folcloric – Scena mobilă amplasată pe Str. Republicii – ora 14.00
  2. Euro Theater Central Bonn, Germania – SCAUNELE de Eugène Ionesco, regia artistică Peter Tömöry – Teatrul Regina Maria – Sala Arcadia – ora 17.00
  3. Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – DESPRE IUBIRE LA OM de A. P. Cehov, regia artistică Alexandru Dabija –Casa de Cultură a Sindicatelor (spectacol cu publicul pe scenă) – ora 19.00
  4. Teatrul Regina Maria, Oradea – BILOXI BLUES de Neil Simon, regia artistică Ovidiu Caiţa – Teatrul Regina Maria – Sala Mare- ora 21.00 – Premieră
  5. Film în aer liber la FTS – Scena mobilă amplasată pe Str. Republicii – ora 21.30
  6. Auăleu Teatru, Timişoara – FERMA ANIMALELOR adaptare după George Orwell, regia artistică Ovidiu Mihăiţă Hanul cu noroc (Str. Mihail Kogălniceanu nr.7) – ora 22.30

Vineri, 30 septembrie

  1. Teatrul Municipal Turda – PAHARELE LUI CUPIDON de Alexandr Galin, regia artistică Cristian Nedea – Teatrul Regina Maria – Sala Arcadia – ora 17.00
  2. Revista Familia – deschidere – ZILELE REVISTEI FAMILIA – ediţia  XXI – prezentarea invitaţilor şi conferinţă Mihai Şora – Sala Mare a Primăriei Municipiului Oradea – ora 18.00
  3. Teatrul Regina Maria – IUBIRE DE CLOVN – Hotel Ramada – ora 19.00
  4. Teatrul Naţional Târgu Mureş, Trupa „Liviu Rebreanu”- ANIVERSAREA de Jeroen van den Berg, regia artistică Vlad Massaci – Casa de Cultură a Sindicatelor (spectacol cu publicul pe scenă) – ora 19.00
  5. ArCuB – Centru de Proiecte Culturale, Bucureşti – PRELUDIU ŞI LIEBESTOD de Terence Mc. Nally, regia artistică Iarina Demian – Teatrul Regina Maria – Sala Mare – ora 21.00
  6. Film în aer liber la FTS – Scena mobilă amplasată pe Str. Republicii – ora 21.30
  7. Spectacol independent Brăila – VISUL UNEI NOPŢI DE GALĂ de Cornel Cristei, regia artistică Radu Nichifor –Hanul cu noroc (Str. Mihail Kogălniceanu nr.7) – ora 22.30

Sâmbătă, 1 octombrie

  1. Revista Familia – Lansări de carte – Foaierul Teatrului Regina Maria – ora 11.00
  2.  Teatrul de Vest Reşiţa – CASA DE PE GRANIŢĂ de Slawomir Mrozek, regia artistică Valeriu Andriuţă – Teatrul Regina Maria – Sala Arcadia – ora 17.00
  3. Revista Familia – Recital poezie – poeţi orădeni şi invitaţi – Teatrul Regina Maria – Sala Arcadia – ora 18.00
  4. Teatrul Municipal Baia Mare – COPILUL RECE de Marius von Mayenburg, regia artistică Cristian Ban – Casa de Cultură a Sindicatelor (spectacol cu publicul pe scenă) – ora 19.00
  5. Teatrul Naţional Timişoara – SWITCH  scenariul şi regia artistică Pál Frenák – Teatrul Regina Maria – Sala Mare – ora 21.00
  6. Film în aer liber la FTS – proiecţia filmului MORGEN – strada Republicii – ora 21.30
  7. Teatrul de Artă, Bucureşti – UN BĂRBAT ŞI MAI MULTE FEMEI adaptare după Leonid Zorin, regia artistică Bogdan Huşanu – Hanul cu Noroc (Str. Mihail Kogălniceanu nr.7) – ora 22.30

Duminică, 2 octombrie

  1. Revista Familia – Dialogul redacţiilor –  redacţia Revistei Familia – ora 10.00
  2. Spectacol independent – Lari Giorgescu – L-V: 8-16. de Rodrigo Garcia si Ioana Păun, regia artistică Ioana Păun – Teatrul Regina Maria – Sala Studio – ora 17.00
  3. Gala de decernare a premiilor celei de-a XVII-a ediţii a Festivalului de Teatru Scurt – Teatrul Regina Maria – Sala Mare – ora 19.30
  4. Teatrul Nottara, Bucureşti şi Teatrul „George Ciprian”, Buzău – VACANŢĂ ÎN GUADELUPA de Pierre Sauvil şi Eric Assous, regia artistică Diana Lupescu – Teatrul Regina Maria – Sala Mare – ora 20.00.

5 Responses to Programul Festivalului de Teatru Scurt #Oradea, ediţia 2011

  1. se stie unde va fi amplasata acea scena mobila pe Corso?

  2. cele de langa Leonardo sau cele din partea opusa a pietonalei (in apropierea Politiei)?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *